Evimin Penceresinden Namaz Manzaraları

Derin ‘in odasındaki pencereden manzara. Soldaki kahverengi binanın arka-sağ tarafına doğru bir sürü insan toplanmış. Hepsi aynı yöne doğru bakıyor. Yolları kapatacak kadar da kalabalık ve kendilerinden eminler, bu her zaman yaptıkları bir şeymiş gibi -en azından haftada bir kez! Peki ama, neden toplanmış bu kadar adam? Ne yapıyorlar? İpucu: günlerden cuma, saatlerden öğlen. (resimlerin üzerine tıklayıp büyütebilirsiniz)

Biraz daha yaklaşalım… Eveet, doğru tahmin. Bu adamlar cuma namazı’nı kılıyorlar!… Kahverengi binanın arkasındaki camide… Tabii, camide yer kalmayınca sokaklara taşmışlar. Aslında normal zamanlarda da cami avlusu dolu oluyor. Ama sadece cuma namazında yollara taşıyorlar. Bizde de öyle değil midir zaten; en çok rağbet gören namaz cuma namazıdır.

Bu arada evimizin 500 metre yarıçapındaki alan içinde üç tane cami olduğunu söylemeliyim. Diğerlerini görmedim, ama muhtemelen onlar da bu şekilde hınca hınç dolu olmalı. Bu arada dikkatinizi çekti mi bilmem, ama bu kalabalık içinde hiç “emirati” yok. Onlar genellikle şehir dışında yaşıyorlar. Şehir içi Hintli, Pakistanlı, Bangladeşli vb Güney Asyalılarla çekik gözlülere (Filipinler, Tayvan, Tayland vb) ve Arap dünyasından diğer Araplara (Mısır, Suriye, Lübnan, Ürdün vb.) kalmış durumda… Kalabalığın en önünde arabaların arasında namaza geç kalmış üç kişiyi görebildiniz mi?

Reklamlar

About charb74

Teaching math for 14 years, mostly in British National Curriculum. Currently in the Applied Technology High School, Abu Dhabi.
Bu yazı abu dhabi içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Evimin Penceresinden Namaz Manzaraları

  1. Ihsan Gin dedi ki:

    İlk bakışta caddedeki trafiği de durdurmuş amcalar sandım ama görünüş itibari ile caddeyi arabalar zaten kendiliğinden kapamışlar. Burun buruna park etmiş arabaları sonradan farkettim.

illa ki yorum yazacak, yaz bakalım, hadi. ben onaylıyorum nasılsa!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s