Abu Dhabi’li olunca…

Gençliğimin geçtiği bütün evler yıkıldı, yok oldu. İzmir’li olanlar abu dhabi yazısıbilirler; Karşıyaka’nın devamındaki Bostanlı’da eskiden müstakil evler vardı. Şimdi hepsi apartman olmuş durumda. Doğduğum ev de, sonrasında taşındığımız ev de bu furyadan kurtulamadı. Taşındığımız üçüncü ev,  “ev” değil, bir apartman dairesiydi. Artık Bostanlı’da pek müstakil ev kalmamıştı.

Bu durum insanın aidiyet duygusunu hırpalıyor biraz. Bostanlı sokaklarında gezinirken anılarım canlanıyor canlanmasına da, anılarımdaki şablonla gerçek görüntü taban tabana zıt olunca, bunun da pek bir anlamı kalmıyor.

Tüm bunların üzerine bir de üniversite okumak uğruna İzmir’den, çok sonra da çalışmak için ülkeden ayrılınca, İzmir’li kimliğim iyice silikleşti. Şimdi kendimi bir “dünya vatandaşı”  ya da “haymatlos” gibi hissediyorum; sanki hangi şehre gitsem oraya adapte olup yaşayabilirmişim gibi geliyor.

lulu adasından abu dhabiNitekim Abu Dhabi’ye geleli daha altı ay olmasına karşın, şehrin devasa gökdelenlerini, dümdüz yollarını, büyük ve yemyeşil parklarını, harika alışveriş merkezlerini kanıksamaya başladım bile. Oysa uzun bir süredir üç katlı binadan fazlasını görmeyen ben, ilk zamanlarda gökdelenlerin arasında kendimi küçücük hissetmiştim. Gitmeye alıştığım süpermarketlerin burada bakkal gibi kaldığını görüp şaşırmış, alışveriş merkezlerinde kaybolmuştum. Şimdiyse hangi alışveriş merkezinde ne var, hangi yollarda daha az trafik var, şehirde bir yerden bir yere günün hangi zamanındaetihad kuleleri ve emirates palace oteli kaç dakikada gidilir vb bir sürü “şehir bilgisi” edinmiş durumdayım. Bu da Abu Dhabi’nin kendine has özelliklerini zamanla farkedilir olmaktan çıkarıyor. Birisinin adeta beni sarsması, uyandırması gerekiyor bunları tekrar görebilmem için.

Kıssadan hisse, “ilk seferin” heyecanı başka.

Reklamlar

About charb74

Teaching math for 14 years, mostly in British National Curriculum. Currently in the Applied Technology High School, Abu Dhabi.
Bu yazı abu dhabi içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Abu Dhabi’li olunca…

  1. pelin dedi ki:

    Dubai için de aynı “şehir bilgisi”ni bekliyoruz…bir dahaki gelişime kadar ne yapıp edip öğren şu “beach”lerin yolunu da “aman Dubai’de de bişi yokmuş” diyip madara olmayalım:P

illa ki yorum yazacak, yaz bakalım, hadi. ben onaylıyorum nasılsa!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s