Abu Dhabi’nin Yükseltileri – 1

Abu Dhabi’ye ilk geldiğim yıl şehrin batısında bir caddeden geçerken hafif bir yokuşla karşılaşınca şaşırdığımı hatırlıyorum; öylesine düz bir şehir Abu Dhabi. Hal böyle olunca kendi yükseltilerini kendileri inşa etmişler. Kendileri dediysem aldanmayın; Asyalı işçilerle Avrupalı veya Amerikalı mühendis ve mimarlar diyorum aslında.

102_0970                     102_0972                     102_0921

Abu Dhabi kare plan yollarıyla ve gökdelenleriyle biraz “Orient” bulaşmış bir New York adeta. Elbette biraz da “nasıl daha farklı yaparız”ı hedeflemişler, bunu görmemek mümkün değil.

IMG10060               abu dhabi 115

Üstte soldaki resim, 2008 yılında uluslararası tasarım ödülü alan, faaliyet alanlarından biri de inşaat olan bir holdingin ana binası. Sağdaki resim de İtalya’daki Pizza Kulesi’nden daha eğik duran Hyatt Otel. Biraz da kafası kopmuş bir kobrayı andıran binanın tepesindeki helikopter pisti de dikkat çekiyor.

009Şehrin yolları gayet geniş; hemen her c441adde birer ana arter. Genellikle dört şerit gidiş, dört şerit geliş olarak planlanmış. Birçok yerde trafiği rahatlatmak için viyadükler de inşa edilmiş. Az sayıdaki kimi cadde de, yandaki resimlerde olduğu gibi, altı veya yedi şeritli tek gidiş olarak düzenlenmiş.

Hava temiz olduğunda -kum fırtınası sık rastlanan bir hava olayı- günbaabu dhabi 2011-12 142tımı her yerde olduğu gibi burada da harika görüntüler oluşturuyor.

IMG10013

450Burada yüksek olmayan, sade inşa edilmiş tek yapı cami. Camiler, özellikle de minareleri iki katlı bir binadan daha yüksek değil. Çok büyük ve gösterişli de değiller. Çoğu ancak ortaboy bir ev kadar. Bu yüzden bazen, özellikle de cuma namazlarında insanlar yollara taşıyorlar (bkz. Evimin Penceresinden Namaz Manzaraları). Ancak Abu Dhabi’nin simgesi haline gelmiş olan Şeyh Zayed Camisi var ki, o detaylı resimlerle süslenmiş özel bir yazıyı hakkediyor, burada sadece adından bahsedip geçeceğim.

Tabii her binanın da muhteşem olduğunu söylemek güç. Abu Dhabi’de aşağıdaki gibi, yıkılmayı veya restore edilmeyi bekleyen çok bina var. Burada hava koşullarından dolayı binalar çok çabuk yaşlanıyor, dolayısıyla inşaat hiç bitmiyor desek yanlış olmaz.

DSCN3345

Reklamlar

About charb74

Teaching math for 14 years, mostly in British National Curriculum. Currently in the Applied Technology High School, Abu Dhabi.
Bu yazı abu dhabi içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

illa ki yorum yazacak, yaz bakalım, hadi. ben onaylıyorum nasılsa!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s