Al Reem ve Al Maryah adalarından görüntüler

İşte Abu Dhabi’nin gelişmekte olan gözde semtlerinden Al Reem ve Al Maryah adalarından görüntüler…

DSCN3321Al Reem’deki en sükseli binalardan biri. Singapur’daki planın aynısını alıp burada bir kompleksin parçası olarak tekrar kullanmışlar. Aşağıdaki resim Abu Dhabi’deki versiyon.

sky towerSingapur’daki projede tepede birleşen üç gökdelen var. Abu Dhabi’deki versiyonda ise gökdelen sayısı bir fazla. Gerçi inşa edilen binada yine üç gökdelen var ama, herhalde ilk planlar dört gökdelen şeklinde yapılmış.

DSCN3322

Yukardaki illüstrasyonda sağ önde görünen Sky Tower’ın yandaki resimde gerçeğini görüyorsunuz. Al Reem adasında inşa ediilen ilk gökdelen. Bu kompleksin alt katlarında küçük bir alışveriş merkezi var. Burada yaşıyorsanız ihtiyaçlarınız için şehre gitmenize gerek yok; süper marketinden eczanesine, cafesinden restoranına, kuaförüne kadar hemen herşey elinizin altında.

Bu fotoğraf ayrıca benim neden amatör olduğumu da açıklıyor; biraz daha sağa / sola kayıp sokak lambasını kadrajdan çıkarmayı düşünmek nedense o anki önceliklerim arasında yer almamış.

DSCN3328

Al Maryah adasında da ilginç binalar yükselmeye başladı. Yine altında bir alışveriş merkezi bulunan bu bina, adadaki diğer binalar gibi ‘commercial’; yani iş amaçlı. Bu adada yerleşim yok, tamamen ofis olarak planlanmış.

Şehir planlama, özellikle de yol yapımı konusunda pek burunlarının ucunu göremeseler de -yapılan yolların kısmen kapalı olmasına başka açıklama getirmek çok zor- inşa ettikleri binalar -ya da daha çok “finanse ettikleri” diyelim- gerçekten güzel.

Tabii Al Maryah adası’ndaki bu gelişmeler hemen yanı başındaki iki otelin yaşamını ciddi tehlikeye soktu. Denize yapılan dolgular, otellerin sağına soluna yapılan köprülerle Beach Rotana ve Le Meridien otellerinin konsepti değişti. Beach Rotana’nın plajı halen duruyor, ama denize girmek pek mümkün olmasa gerek.

DSCN3333Yukarıdaki resimde denizin üzerine yapılmış kulübemsi binadan itibaren kıyıdaki yeşil şerit Beach Rotana Oteli. Arkasındaki yüksek bina Abu Dhabi Mall. Tam karşısında, kıyısında yürüme yolu olan Al Maryah adası.

DSCN3335Muhtemelen oteldeki restoranlardan biri olan bu bina, eski olsa da ihtişamlı görünüyor. Yüksek ve üçgen tavanlı yapısıyla ilginç bir ambiansı olduğu kesin. Ayrıca denizin hemen üzerinde olması da cam kenaırındaki müşterilere gemideymiş hissi veriyor olmalı.

Yanında otelin plajı var, ve bu fotoğrafın çekildiği gün sıcaklık 21 derece ve hava esintili olmasına rağmen güneşlenenleri görmek olası.

DSCN3337

 Tabii tüm bu görüntüler sizi yanıltmasın; Al Reem ve Al Maryah’ta inşaat tüm hızıyla sürüyor. Belki de yarım hız demek daha doğru. Aşağıdaki resimde yer alan inşaatlar bir yıldan fazla bir süredir aynı şekilde duruyor.

20131220_110213

 Öndeki yeşillik Abu Dhabi’de doğal olarak yetişen mangrove (Türkçe’si mangrov) ağaçları. Birkaç kilometre ötede daha büyük bir alan koruma altına alınmış, ancak burada sağlı sollu inşaatlarla pek korundukları söylenemez.

20131224_08571520131224_085720

Marina Heights (solda) ve Al Maryah civarında (sağda) yol ve köprü yapım çalışmaları devam ediyor. Aşağıdaki resimlerde de görüldüğü gibi çevre düzenlemesine daha çok var.

20131220_112017Ada adeta bir şantiye. Önümüzdeki beş yıl içinde en az 10-15 gökdelen daha yapılacak.

20131220_112024

Sonuç; Al Reem gözde bir semt, ama henüz tam potansiyelinin çok uzağında.

Reklamlar

About charb74

Teaching math for 14 years, mostly in British National Curriculum. Currently in the Applied Technology High School, Abu Dhabi.
Bu yazı abu dhabi içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Al Reem ve Al Maryah adalarından görüntüler

  1. Ihsan dedi ki:

    Kelepir bir bina düşer mi Harun? Şaka bir yana projelerin yeniden başlamasına çok kaldı mı acep?

  2. Hatice dedi ki:

    Güzel yorumlar

illa ki yorum yazacak, yaz bakalım, hadi. ben onaylıyorum nasılsa!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s